Conference Program

You can find information on the travel and other practical matters in the Meetings Brochure that you can download here: EHA 2014 Brochure. The full conference booklet can be found here: EHA 2014 Program. You can explore Columbus dining options by perusing the restaurant guide: Columbus Restaurant Guide.

 

CONFERENCE PROGRAM: 

 

FRIDAY:

 

Session: Friday, 1:00 – 2:30 pm:

1: Political Economy: The Great Depression,

Cohen-Setton, Jeremie, Joshua K. Hausman, and Johannes F. Wieland.  “Stagflation in the 1930s: Why Did the French New Deal Fail”

Discussant: Eugene White (Chair)

Jalil, Andrew and Gisele Rua. “Inflation Expectations and Recovery from the Depression: Evidence from the Narrative Record”

Discussant: Hugh Rockoff

Rose, Jonathan and Egon Zakrajsek. “The Financial Interconnectedness of Railroads and the  Transmission of Financial Distress During the Great Depression”

Discussant: Matt Jaremski

 

Session: Friday, 1:00 – 2:30 pm:

2: Health and Welfare,

Moriguchi, Chiaki and John Parman. “Adoption and Adult Outcomes in the Early Twentieth Century”

Discussant: Mary Hansen (Chair)

Arthi, Vellore. “The Dust Was Long in Settling: Human Capital and the Lasting Impact of the American Dust Bowl”

Discussant: Werner Troesken

Roberts, Evan. “Tall, Active, and Well Made? New Insights into Mäori Health, c.1700–1990”

Discussant: Dan Fetter

 

Session: Friday, 3:00 – 4:30 pm:

3: Debt, Wealth, and Pensions in the Long 19th Century,

Beach, Brian Barclay. “Do Markets Reward Constitutional Reform? Lessons from America’s State Debt Crisis”

Discussant: John Wallis (Chair)

Garmon Jr., Frank, Warren. “Wealth Levels and Distribution in the Early American Republic, 1785–1815”

Discussant: Peter Lindert

Eli, Shari and Laura Salisbury. “Determinants of Confederate Pension Legislation and Participation”

Discussant: Edison Severini

 

Session: Friday, 3:00- 4:30 pm:

4: Cities,

Shertzer, Allison, Tate Twinam, and Randall Walsh. “Race, Ethnicity, and Zoning: The Case of Chicago’s First Comprehensive Land Use Ordinance”

Discussant: Leah Brooks

Hornbeck, Richard and Daniel Keniston. “Creative Destruction: Barriers to Urban Growth and the Great Boston Fire of 1872”

Discussant: James Siodla

Eriksson, Katherine and Gregory Niemesh. “Impact of Migration on Infant Health: Evidence from the Great Migration”

Discussant: Marianne Wannamaker (Chair)

 

Session: Friday, 3:00- 4:30 pm:

5: Migration and Immigration,

Spitzer, Yannay, and Ariell Zimran. “Self-Selection of Immigrants on the Basis of Living Standards: Evidence from the Stature of Italian Immigrants at Ellis Island, 1907–1925”

Discussant: Ran Abrimitzky (Chair)

Boustan, Leah. “To the New World and Back Again: Return Migration and Upward Mobility”

Discussant: Joe Ferrie

Dinkelman, Tary and Martine Mariotti. “Long-Run Impacts of Labor Migration on Human Capital Accumulation: Evidence from Malawi”

Discussant: James Fenske

 

SATURDAY:

 

Session: Saturday, 8:30 – 10:00 am:

6: Political Economy: Europe,

Johnson, Noel. “From State Capacity to Rule of Law in Old Regime France”

Discussant: Jean-Laurent Rosenthal

Esteves, Rui Pedro. “Archomania: The Place of Venality in French Public Finances”

Discussant: Mark Koyama (Chair)

Dincecco, Mark and Massimiliano Gaetano Onorato. “Military Conflict and the Economic Rise of Urban Europe”

Discussant: Phil Hoffman

 

Session: Saturday, 8:30 – 10:00 am:

7: Political Economy: Latin America,

Diaz, Jose and Gert Wagner. “Perspiration and Inspiration: Two Centuries of Chilean Growth in Perspective”

Discussant: John Wallis

Guardado, Jenny. “Office-Selling, Corruption and Long-Term Development in Peru”

Discussant: Dan Bogart (Chair)

Duran, Xavier. “The Colony Strikes Back: The Case of Colombia, Jersey Standard, and the United States”

Discussant: Alan Dye

 

Session: Saturday, 8:30 – 10:00 am:

8: Trade,

Meissner, Christopher M., Michael Huberman, and Kim Oosterlinck. “Technology and Geography in the Second Industrial Revolution: New Evidence from the Margins of Trade”

Discussant: John Tang

de Bromhead, Alan. “Women Voters and Trade Protectionism in the Interwar Years”

Discussant: Martha Olney (Chair)

Fouquin, Michel and Jules Hugot. “When Did Trade Barriers Start to Fall? Trade Costs and the Two Globalizations: 1827–2012”

Discussant: Paul Sharp

 

Session: Saturday, 10:30 am – 12:00 pm:

9: Diverging and Converging,

Bell, Adrian, Chris Brooks, and Tony Moore. “Did Purchasing Power Parity Hold in Medieval Europe?””

Discussant: Anne McCants

Ko, Chiu Yu, Mark Koyama, and Tuan-Hwee Sng. “Unified China and Divided Europe”

Discussant: Jared Rubin (Chair)

Broadberry, Stephen, Hanhui Guan, and David Daokui Li. “China, Europe, and the Great Divergence: A Study in Historical National Accounting”

Discussant: Tom Weiss

 

Session: Saturday, 10:30 am – 12:00 pm:

10:  Political Economy: American States and Tribes,

Mathy, Gabriel, and Nicolas Ziebarth. “How Much Does Political Uncertainty Matter? The Case of Louisiana Under Huey Long”

Discussant: Robert Margo (Chair)

Ager, Philipp. “The Persistence of De Facto Power: Elites and Economic Development in the U.S. South, 1840– 1960”

Discussant: Lee Alston

Frye, Dustin. “The Indian Reorganization Act, Tribal Sovereignty, and Economic Development”

Discussant: Mindy Miller

 

Session: Saturday, 10:30 am – 12:00 pm:

11: How New Evidence and New Interpretations are Changing our Understanding of the Ancient World,

Manning, Joseph. “Kings and people: the political economy of the Ptolemaic Kingdom and beyond”

Discussant: Karen Clay (Chair)

Oliver, Graham. “People and cities: economic horizons beyond the Hellenistic polis”

Discussant: Charlie Calomiris

Bresson, Alain. “Flexible interfaces of the Hellenistic world”

Discussant: Richard Steckel

 

SUNDAY:

 

Session: Sunday, 8:30– 10:00 am:

12: Corporations,

Morin, Miguel. “Electricity Adoption and the Evolution of the Labor Market”

Discussant: Josh Lewis

Gregg, Amanda. “Factory Productivity and the Concession System of Incorporation in Late Imperial Russia”

Discussant: Jeremy Atack (Chair)

Tomory, Leslie. “The London Water Supply Industry and the Industrial Revolution”

Discussant: Jessica Hennessey

 

Session: Sunday, 8:30– 10:00 am:

13: Priests, War, and Property,

La Parra Perez, Alvaro. “Fighting Against Democracy: Military Factions in the Second Spanish Republic and Civil War (1931 –1939)”

Discussant: Lee Alston

Cosgel, Metin and Thomas Miceli. “Theocracy over Time”

Discussant: Jared Rubin

Vechbanyongratana, Jessica. “Property Rights, Land Markets, and Land Use in Bangkok: Consequences of Siam’s 1901 Land Act”

Discussant: Sumner LaCroix (Chair)

 

Session: Sunday, 8:30– 10:00 am:

14: Education,

Latika Chaudhury (Chair)

Kantor, Shawn and Alexander Whalley. “Universities and Regional Development”

Discussant: Joshua Rosenbloom

Thomson, Ross David. “Government- Led Innovation in a Period of Small Government: The United States, 1820 to 1941”

Discussant: Petra Moser

 

Session: Sunday, 10:30 am-12:00 pm:

15: Something Blue,

Antipa, Pamfili. “Fiscal Sustainability and the Value of Money: Lessons from the British Paper Pound, 1797–1821”

Discussant: Hugh Rockoff

Mehl, Arnaud. “Has the Dollar Always Dominated Global Oil Markets? Evidence and Implications for the International Monetary System”

Discussant: Rui Esteves

Glaser, Darrell and Ahmed Rahman. “Benchmarking Job Mobility and Returns to Technical Skill for an Era with Rapid Innovation”

Discussant: Trevon Logan (Chair)

 

Session: Sunday, 10:30 am-12:00 pm:

16: Borrowing and Shocks,

Chaudhary, Latika and Anand Swamy. “Protecting the Borrower: An Experiment in Colonial India”

Discussant: Susan Wolcott (Chair)

Xue, Meng, Melanie.  “Textiles and the Historical Emergence of Gender Equality in China”

Discussant: Bill Collins

Fenske, James and Namrata Kala. “1807: Economic Shocks, Conflict, and the Slave Trade”

Discussant: Gavin Wright

 

CONFERENCE ENDS AT NOON.