Conference Program and Papers

ECONOMIC HISTORY ASSOCIATION (EHA) PROGRAM FOR THE 2019 ANNUAL MEETING:

(All events take place at the Westin Peachtree Plaza hotel in Atlanta unless otherwise indicated)

 

The full conference booklet can be found here (please note that the online program below is more up to date, as the program booklet has been produced in early August):

EHA 2019 Program Booklet FINAL

 

Please note that all sessions will have a laptop (with PowerPoint capability) and projector available for presenters.

 

 

EHA 2019 CONFERENCE PROGRAM:

 

FRIDAY, SEPTEMBER 13

 

Job Market Workshop & Local Tours: 8:30 AM – Noon

 

Poster Session: 12:45 – 4:00 PM

 

SESSION: Friday 12:45 – 2:15 PM

 

Session 1: The Legacy of Slavery and Discrimination

Chair: Andy Ferrara (University of Pittsburgh)

 

Richard Baker (The College of New Jersey), “Race, Family Background, and Educational Attainment in the Early Twentieth-Century South”

 

Yeonha Jung (Boston University), “How the Legacy of Slavery Survives: Labor Market Institutions and Demand for Human Capital”

 

Vasiliki Fouka (Stanford University) and Marco Tabellini (Harvard Business School), “The Great Migration and Political Change: Racial Realignment in the US North, 1940-1970”

 

Discussants:

1: John Parman (College of William and Mary)

2: Gavin Wright (Stanford University)

3: Evan Taylor (University of Chicago)

 

Session 2: Family Planning and Fertility

Chair: Carolyn Moehling (Rutgers University)

 

Brian Beach (College of William and Mary) and Walker Hanlon (New York University), “Censorship, Family Planning, and the Historical Fertility Transition”

 

Elizabeth Ananat (Duke University), Joanna Lahey (Texas A&M University) and Marianne Wanamaker (University of Tennessee, Knoxville), “Cohort Effects of Restrictive Abortion Legislation: Evidence from 19th Century Law Variation”

 

Christopher Handy (Washington and Lee University) and Katharine Shester (Washington and Lee University), “The Baby Boom and Educational Attainment”

 

Discussants:

1: Shari Eli (University of Toronto)

2: Martha Bailey (University of Michigan)

3: Andrew Goodman-Bacon (Vanderbilt University)

 

Session 3: Forced Labor and the African Economy

Chair: Yannick Dupaz (University of Warwick)

 

Kara Dimitruk (Stellenbosch University) and Johan Fourie (Stellenbosch University), “Causes and Consequence of Lobbying: Evidence from petitions and in the 19th Century Cape Colony”

 

Gerda Asmus (University of Heidelberg, Hebrew University of Jerusalem), Richard Bluhm (Leibniz University Hanover), and Tobias Korn (Leibniz University Hanover), “The Emergency: British Detention Camps and the Origins of Distrust in Kenya”

 

Stephen Broadberry (University of Oxford) and Leigh Gardner (London School of Economics), “Economic Growth in Sub-Saharan Africa 1885-2008”

 

Discussants:

1: Marlous van Waijenburg (Univerity of Michigan)

2: James Fenske (University of Warwick)

3: Yannick Dupaz (University of Warwick)

 

SESSION: Friday 2:20 – 3:50 PM

 

Session 4: The Effect Social Structure and Colonial Policy in India

Chair: Alex Persaud (University of Richmond)

 

Tamoghna Halder (University of California, Davis), “Caste, Reservation Policy and Social Mobility in India”

 

Latika Hartmann (Naval Postgraduate School) and James Fenske (University of Warwick), “Did Railways Affect Literacy? Evidence from India”

 

Dan Bogart (University of California, Irvine) and Marco Del Angel (University of California, Irvine), “Governments and the performance of the English East India Company

 

Discussants:

1: Bishnupriya Gupta (University of Warwick)

2: John Tang (University of Melbourne)

3: Gabriel Mathy (American University)

 

Session 5: Measuring Innovation and the Effects of Technological Change

Chair: Joel Mokyr (Northwestern University)

 

Alessandro Nuvolari (Sant’Anna School of Advanced Studies), Valentina Tartari (Copenhagen Business School), and Matteo Tranchero (University of California, Berkeley), “Patterns of Innovation during the Industrial Revolution: A Reappraisal using Composite Indicators of Patent Quality”

 

Jeremy Atack (Vanderbilt University), Robert Margo (Boston University), and Paul Rhode (University of Michigan), “‘Mechanization Takes Command’: Inanimate Power and Labor Productivity in Late Nineteenth Century American Manufacturing

 

Daniela Vidart (University of California, San Diego), “Household Vintages: Lifecycle Rigidities and the Effects of Electrification”

 

Discussants:

1: Elisabeth Perlman (US Census Bureau)

2: Joel Mokyr (Northwestern University)

3: Josh Lewis (University of Montreal)

 

Session 6: Migration and Labor Markets in South America

Chair: Noel Maurer (George Washington University)

 

Santiago Perez (University of California, Davis), “Southern (American) Hospitality: Italians in Argentina and the US during the Age of Mass Migration”

 

Andrea Papadia (European University Institute), “Slaves, Migrants, Development, and Public Goods Provision in Brazil, 1872-1923”

 

Amanda Guimbeau (Brandeis University), Nidhiya Menon (Brandeis University), and Aldo Musacchio (Brandeis University), “The 1918 Influenza Pandemic in Brazil: Human Capital Formation and Labor Market Consequences”

 

Discussants:

1: Rowena Gray (University of California, Merced)

2: Leticia Arroyo Abad (City University of New York)

3: Edson Severnini (Carnegie Mellon University)

 

TRANSPORTATION FROM THE WESTIN AT 4 PM TO THE ATLANTA FED.

 

Plenary Session (Atlanta Fed): 4:45 – 6:00 PM

“Housing Crises in Historical Perspective ” (featuring Gary Gorton, Yale University, Paul Willen, Federal Reserve Bank of Boston, Kenneth Snowden, UNC-Greensboro, chaired by Raphael Bostic, President of the Federal Reserve Bank of Atlanta)

 

Reception (Atlanta Fed): 6:00 – 7:30 PM

 

Graduate Student Dinner: 8:00 – 11:00 PM

 

 

SATURDAY, SEPTEMBER 14

 

Historians’ Breakfast: 6:45 – 8:00 AM

 

Teachers’ Breakfast: 6:45 – 8:00 AM

 

Poster Session: 8:00 AM – 5:00 PM

 

SESSION: Saturday 8:15 – 9:45 AM

 

Session 7: Government and Market Responses to Urban and Regional Change

Chair: Zeynep Hansen (Boise State)

 

D’maris Cofman (University College London), Judy Stephenson (University College London), and Nathan Sussman (Hebrew University of Jerusalem), “Financing the Rebuilding of the City of London After the Great Fire of 1666”

 

James Siodla (Colby College) and Samara Gunter (Colby College), “Local Origins and Implications of the 1930s Urban Debt Crisis”

 

Michael Poyker (Columbia University) and Sebastian Ottinger (University of California, Los Angeles), “Why Aren’t People Leaving ‘Janesville’?: Industry Persistence, Trade Shocks and Mobility”

 

Discussants:

1: Anne McCants (Massachusetts Institute of Technology)

2: Carol Heim (University of Massachusetts, Amherst)

3: Alexander Field (Santa Clara University)

 

Session 8: The Role of the Social Safety Net in the UK and US

Chair: Melissa Thomasson (Miami University of Ohio)

 

Philipp Jaeger (RWI Essen) and Matthias Giesecke (RWI Essen), “Pension Incentives and Labor Force Participation: Evidence from the Introduction of Universal Old-Age Assistance in the UK”

 

Greg Clark (University of California, Davis) and Neil Cummins (London School of Economics), “Will you Miss me when I’m Gone? Family Networks and Social Outcomes, England 1750-2019”

 

Andrew Goodman-Bacon (Vanderbilt University) and Matt Pesner (Vanderbilt University), “Who Benefits from Federal Welfare Spending? Evidence from the Introduction of Progressive Cost Sharing”

 

Discussants:

1: Laura Salisbury (York University)

2: Phil Hoffman (California Institute of Technology)

3: Daniel Fetter (Stanford University)

 

Session 9: Growth and the Emergence of Industrial Clusters

Chair: Dan Gross (Harvard Business School)

 

Jeremiah Dittmar (London School of Economics) and Ralf Meisenzahl (Board of Governors of the Federal Reserve System), “The Research University, Science, and the Origins of Industrial Clusters”

 

Michael Andrews (National Bureau of Economic Research), “The Innovator Next Door: Intra-City Clustering of Inventors and Entrepreneurs”

 

Shawn Kantor (Florida State University) and Alex Whalley (University of Calgary), “Space Race: Automation Innovation and Labor’s Share”

 

Discussants:

1: Reka Juhasz (Columbia University)

2: Michela Giorcelli (University of California, Los Angeles)

3: Bruno Caprettini (University of Zurich)

 

COFFEE BREK: 9:45 –10:15 PM

 

SESSION: Saturday 10:15 – 11:45 AM

 

Session 10: Institutional Change in Europe

Chair: Joyce Burnette (Wabash College)

 

Alfonso Carballo-Perez (Bocconi University), “Identifying the Origins of the Great Divergence in Europe: Rare Events, Outbreaks of the Social Revolts and Divergence in Labor Institutions”

 

Esther Redmount (Colorado College), Arthur Snow University of Georgia), and Ronald Warren (University of Georgia), “Meritocracy versus the Market: The Cardwell Reforms and Staffing the Officer Corps of the British Army”

 

Tanya Byker (Middlebury College) and Amanda Gregg (Middlebury College), “Female Partners and Corporate Founders in Imperial Russia, 1894”

 

Discussants:

1: Greg Clark (University of California, Davis)

2: Ahmed Rahman (Lehigh University)

3: John Nye (George Mason University)

 

Session 11: State Capacity and Economic Policy in Asia Over the Long Run

Chair: Carol Shiue (University of Colorado, Boulder)

 

Joy Chen (Stanford University), “State Formation and Bureaucratization: Evidence from Pre-Imperial China”

 

Chiaki Moriguchi (Hitotsubashi University), Mari Tanaka (Hitotsubashi University), and Yusuke Narita (Yale University), “Meritocracy and Its Discontents: Evidence from School Admissions in Imperial Japan”

 

Discussants:

1: Cong Liu (Shanghai University of Finance and Economics)

2: Tetsuji Okazaki (University of Tokyo)

 

Session 12: Institutions and Consequences of Western Settlement

Chair: Lee Alston (Indiana University)

 

Maggie Jones (University of Victoria), Donna Feir (Federal Reserve Bank of Minneapolis), and Rob Gillezeau (University of Victoria), “The Determinants and Impacts of Historical Treaty-Making in Canada”

 

Nicolas Lillo Bustos (Pontificia Universidad Javeriana), “Land Inequality and Human Capital: Evidence for the United States from the Homestead Act”

 

Aparna Howlader (University of Illinois, Urbana-Champaign), “Short- and Long-Term Environmental Consequences of Farmland Conservation Programs: Historical Evidence from the Great Plains, 1930-1980”

 

Discussants:

1: Mesay Gebresilasse (Amherst College)

2: Vellore Arthi (University of California, Irvine)

3: Paul Rhode (University of Michigan)

 

Women’s Lunch: 11.45 AM – 1:15 PM 

 

EHA Business Meeting: 1:15 – 2:00 PM 

 

Dissertation Session: 2:15 – 4:15 PM 

COFFEE BREK: 4:15 –4:45 PM

 

Presidential Address: 4:45 – 5:45 PM

Price Fishback, “The Growth of the Welfare State Across American Governments in the Last Century”

 

Cocktail Reception: 6:30 – 7:30 PM

 

Banquet: 7:30 – 9:30 PM 

 

President’s Party: 10 PM – 12 AM

 

 

SUNDAY, SEPTEMBER 15

 

EHA Breakfast 7:00 – 9:00 (Sponsored by GFD)

 

Poster Session: 8:00 – 10:30 AM

 

SESSION: Sunday 8:30 – 10:00 AM

 

Session 13: The Evolution of Banks and Financial Markets

Chair: Sarah Quincy (Vanderbilt University)

 

Fabrizio Marodin (University of California, Irvine), “The Credit Boom in Loans to Brokers and Stock Prices Fluctuations in the 1920s”

 

Christopher Meissner (University of California, Davis), Wilfried Kisling (University of Oxford), and Chenzi Xu (Harvard University), “International Banks: Reagents of the First Globalization”

 

Matthew Botsch (Bowdoin College) and Andrew Jalil (Occidental College), “A New Chronology of U.S. Asset Price Bubbles, 1825-1929”

 

Discussants:

1: Chris Cotter (Oberlin College)

2: Larry Neal (University of Illinois, Urbana-Champaign)

3: Angela Vossmeyer (Claremont McKenna College)

 

Session 14: The Political Economy of Interwar Period

Chair: Natalya Naumenko (George Mason University)

 

Albrecht Ritschl (London School of Economics), “Financial Destruction: Confiscatory Taxation of Jewish Property and Income in Nazi Germany”

 

Johannes Buggle (University of Lausanne), Thierry Mayer (Sciences Po), and Seyhun Orcan Sakalli (University of Lausanne), and Mathias Thoenig (University of Lausanne), “The Refugee’s Dilemma: Evidence from Jewish Outmigration in Nazi Germany”

 

Kim Oosterlinck (Université Libre de Bruxelles), Jean Lacroix (Université Libre de Bruxelles), and Pierre-Guillaume Meon (Université Libre de Bruxelles), “A Positive Effect of Political Dynasties: The Case of France’s 1940 Enabling Act”

 

Discussants:

1: Claudia Rei (University of Warwick)

2: Patrick Testa (Tulane University)

3: Jean-Laurent Rosenthal (California Institute of Technology)

 

Session 15: The Technology and Political Economy of Cultural Change

Chair: Anne Sofie Beck Knudsen (Harvard University)

 

Sascha Becker (University of Warwick), Steven Pfaff (University of Washington), and Jared Rubin (Chapman University), “Is the ‘Great Man’ Theory of History Dead? How Luther’s Personal Ties Affected the Diffusion of the Early Reformation”

 

Yannay Spitzer (Hebrew University of Jerusalem), “Entrepreneurship and Communal Tax Liability: The Political Economy of Early Modern Jewish-Polish Symbiosis”

 

Gianluca Russo (Boston University) “Mass Media and Cultural Homogenization: Evidence from the Golden Age of Radio in the United States, 1920-1940”

 

Discussants:

1: Mark Koyama (George Mason University)

2: Steve Nafziger (Williams College)

3: Katherine Eriksson (University of California, Davis)

 

COFFEE BREK: 10:00 –10:30 PM

 

SESSION: Sunday 10:30 AM – 12:00 PM

 

Session 16: Infrastructure and Land Assembly

Chair: Nicolas Ziebarth (Auburn University)

 

Eric Alston (University of Colorado, Boulder) and Bryan Leonard (Arizona State University), “Ghosted Towns: Commodities and Transportation in Economic Development”

 

Jose-Antonio Espin-Sanchez (Yale University) and Santiago Truffa (Tulane University), “Playing Checkers in Chinatown

 

Jeffrey Brinkman (Federal Reserve Bank of Philadelphia) and Jeffrey Lin (Federal Reserve Bank of Philadelphia), “Freeway Revolts!”

 

Discussants:

1: Ariell Zimran (Vanderbilt University)

2: Randall Walsh (University of Pittsburgh)

3: Chelsea Carter (Boston University)

 

Session 17: Race, Ethnicity, and Mobility

Chair: Edward Kosack (Xavier University)

 

Shariq Mohammed (University of Michigan) and Paul Mohnen (University of Michigan), “Rosenwald Schools and the Intergenerational Mobility of Blacks and Whites: Evidence from North Carolina”

 

Zachary Ward (Baylor University), “Intergenerational Mobility in American History: Accounting for Race and Measurement Error”

 

Christian Dippel (University of California, Los Angeles) and Dustin Frye (Vassar College), “The Effect of Land Allotment on Native American Households During the Assimilation Era”

 

Discussants:

1: Daniel Aaronson (Federal Reserve Bank of Chicago)

2: Gregory Niemesh (Miami University)

3: Melinda Miller (Virginia Tech)

 

Session 18: Institutional Change: General Rules, Banking and Antitrust

Chair: Carl Kitchens (Florida State University)

 

Naomi Lamoreaux (Yale University) and John Wallis (University of Maryland, College Park), “Adopting and Enforcing General Laws in the United States, 1830 to 1880”

 

Eric Hilt (Wellesley College) and Katharine Liang (Northwestern University), “Andrew Jackson’s Bank War and the Panic of 1837”

 

Jenny Rae Hawkins (Case Western Reserve University) and Tyler Powell (Board of Governors of the Federal Reserve System), “Circumventing Antitrust Law: Cooperation Between Government and Industry During Times of Crisis, 1910-1945”

 

Discussants:

1: Karen Clay (Carnegie Mellon University)

2: Matt Jaremski (Utah State University)

3: Chris Vickers (Auburn University)

 

CONFERENCE ENDS AT NOON.